Dlaczego serial Czarnobyl jest tak dobry?

Osoby, które lubią darmowe bonusy za rejestracje bez depozytu bądź zakłady bukmacherskie, mogłyby w ciemno obstawiać, że 2019 rok należeć będzie do finałowego sezonu Gry o Tron. Tymczasem okazał się on jedną wielką porażką. Na całe szczęście na osłodę dostaliśmy od HBO miniserial Czarnobyl, który stał się prawdziwym fenomenem i z miejsca trafił do czołówki najlepszych seriali ostatniej dekady. Dlaczego jednak Czarnobyl jest tak dobry?

HBO i jakość

Nie da się ukryć, że stacja HBO od lat znana jest z wysokiej jakości swoich produkcji. Na koncie ma wspomnianą Grę o Tron, Prawo ulicy, Kompanię braci, Pacyfik, Rodzinę Soprano, Dolinę krzemową, Seks w wielkim mieście, Westworld, Krainę Lovecrafta, Detektywa, Młodego papieża, Euforię czy Wielkie kłamstewka. W przeciwieństwie choćby do Netfliksa czy konkurencyjnych serwisów streamingowych stawia właśnie na sprawdzone pomysły. Co prawda nie każdy serial HBO okazuje się hitem czy też z czasem jakość kolejnych sezonów gwałtownie spada, jednak w ogólnym zarysie możemy mówić o bardzo dobrym poziomie.

Nie dziwi nas zatem fakt, że już pierwsze zapowiedzi o serialu dotyczącym katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, wzbudziły ogromne zainteresowanie w sieci. Niektórych zaniepokoił fakt, że jednym z twórców serialu miał zostać człowiek odpowiedzialny za Kac Vegas w Bangkoku czy Straszny film 3. Nie napawało to optymizmem. Okazało się jednak, że Craig Mazin i Johan Renk nie tylko stanęli na wysokości zadania, lecz także znacząco przekroczyli nasze oczekiwania. Filmweb – 8.9, IMDb – 9.4, Metacritic 82 i 9.1. Te oceny świadczą o tym, że mamy do czynienia z ogromnym hitem, który przypadł do gustu widzom na całym świecie.

O czym jest ten serial?

Czarnobyl to serial, który oczywiście traktuje o całej katastrofie w ukraińskim mieście. Twórcy zdecydowali się jednak pokazać nam całe zdarzenie z różnych stron. Mamy zatem do czynienia z pracownikami elektrowni, strażakami, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce wybuchu, naukowcami, cywilami, politykami, górnikami czy osobami sprowadzonymi w celach likwidacji skutków awarii. Daje nam to o wiele szerszy podgląd na tamte wydarzenia. Bardzo dobrze się stało, że serial oparty został między innymi na znakomitej książce Swietłany Aleksijewicz. Dzięki temu przybliżona została historia jednego ze strażaków i jego żony, która czuwała przy nim do śmierci. Nie da się ukryć, że sceny rozkładu ciała są wręcz wstrząsające, a i tak twórcy pokazali nam tylko część z tragedii tamtych osób.

Serial zatem oparty został na płaszczyźnie społecznej, naukowej i politycznej. Możemy dzięki temu obserwować spotkania KC ZSRR z Gorbaczowem na czele, jak i dowiedzieć się, co dokładnie stało za katastrofą. W umiejętny sposób twórcy łączą ze sobą autentyczne wydarzenia z fikcją. Przykładem tego jest choćby końcowy proces, w którym profesor Legasow tłumaczy wady radzieckich bloków jądrowych. Cała scena jest znakomita, jednak nie miała miejsca w rzeczywistości. Podobnych przykładów jest więcej, jednak nie mają one większego wpływu na odbiór całości. 5 odcinków ogląda się wciśniętym do fotela, kanapy, a niektóre ze scen mogłyby spokojnie konkurować z najlepszymi thrillerami.

Ogromnym atutem jest tu ciężki i posępny klimat, znakomite zdjęcia czy muzyka Hildur Guðnadóttir, która niedługo potem dostała Oscara za ścieżkę do Jokera. Ponadto bardzo dobrze twórcom udało się odwzorować ówczesne realia, zadbać o rekwizyty, scenografię. Samo miasto Prypeć odgrywało w rzeczywistości Fabijoniškės, czyli poradziecka dzielnica Wilna. Nie zapominajmy o świetnych kreacjach aktorskich: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson czy Jessie Buckley.

Czarnobyl to serial, który zdecydowanie powinien obejrzeć każdy miłośnik dobrych filmów i seriali czy też historii. 

5 / 5. Ocen: 1

Nowa oferta legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
Cashback 550 PLN (kod:: KOD550) – www.betclic.pl
Cashback 600 PLN (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl

poker legalnie w polsce 2021 /

Dlaczego serial Czarnobyl jest tak dobry? Co obstawiać

Typy dnia

Typy bukmacherskie